10 kanałów YouTube do nauki języka angielskiego

18 września 2019
10 kanałów YouTube do nauki języka angielskiego
Dynamiczne lekcje języka obejmujące ciekawe materiały audiowizualne, interesujące treści prezentowane przez native speakerów, które uczą naturalnej komunikacji i pomagają szybko poprawić wymowę to doskonała metoda, by doszlifować umiejętność wypowiadania się po angielsku.

Skompletowaliśmy listę 10 kanałów YouTube, dzięki którym będziesz uczyć się bez wysiłku, mając wrażenie, że rozmawiasz z kimś twarzą w twarz!

  1. VOA Learning English: w kanale Voice of America znajdziesz newsy i ciekawostki, które nagrane są o 33% wolniej niż regularne audycje, by łatwiej było ci wychwycić treść. Jeśli chcesz mówić z amerykańskim akcentem, skorzystaj z tych materiałów - nie tylko nauczysz się rozumienia języka mówionego, ale poznasz ogromną ilość słownictwa z różnych obszarów.  
  2. isten and Read Along: jak wskazuje nazwa: słuchaj newsów i historii i czytaj je na głos, podążając za podświetlanymi słowami. Dzięki materiałom publikowanym na tym kanale poprawisz swoją wymowę i płynność wypowiedzi. Nauczysz się także poprawnej intonacji i nabierzesz biegłości składniowej.  
  3. TOEFL TV: dzięki temu kanałowi otrzymasz porady dotyczące nauki angielskiego i poznasz pytania pojawiające się podczas testu TOEFL.  
  4. English with Jennifer: gospodynią kanału jest nauczycielka, która przeprowadzi cię przez proces nauki języka. Jeśli potrzebujesz wsparcia i nudzi cię czytanie treści zawartych na stronach internetowych - to miejsce dla ciebie. Filmy posortowane są w formie playlist podzielonych na słownictwo czasy, wymowę i wiele więcej.  
  5. Rachel’s English: Rachel tworzy materiały video, które pomagają subskrybentom w nauce amerykańskiej wymowy (w tym poszczególnych dźwięków i wymowy). Kolejne filmy pojawiają się tu co tydzień.  
  6. EF podEnglish: lekcje publikowane na kanale są podzielona na 5-minutowe części i filtrowane z uwzględnieniem poziomu biegłości ucznia. Możesz skorzystać z krótkich filmików, kiedy tylko masz chwilę czasu na naukę.
  7. Teacher Phil: kanał oferuje materiały edukacyjne w zakresie podstawowego języka, Business English, idiomów i innych kluczowych zagadnień. Z pomocą Phila nauczysz się mówić z amerykańskim akcentem, kontrolować poprawność i poradzisz sobie ze złożonymi regułami użycia angielskiego.  
  8. BBC Learning English Channel: kanał BBC ma wiele do zaoferowania osobom uczącym się języka - w tym edukacyjny serial “The Flatmates”, materiały dotyczące idiomów i wiele więcej.  
  9. Arlena Witt, Po cudzemu: ten kanał to idealne miejsce dla polskojęzycznych uczniów. W krótkich filmach (często stworzonych na bazie piosenek czy seriali) Arlena wyjaśnia różnice pomiędzy problematycznymi słowami, rozwiewa wątpliwości dotyczące wymowy, wskazując częste błędy popełniane przez Polaków i rozprawia się z false friends. Dostępna jest tu także playlista “Jak się uczyć angielskiego?”, w której znajdziesz porady na temat dobrych książek, seriali, które warto oglądać i metod, które warto stosować.  
  10. English with Lucy: Lucy Bella Earl jest wykwalifikowaną nauczycielką języka angielskiego mieszkająca w Cambridge. Video zawarte w kanale trwają od ok. 7 do 40 minut, można więc po nie sięgnąć w dowolnej chwili, nawet kiedy nie masz na to zbyt wiele czasu. Dzięki Lucy dowiesz się, między innymi, jak brzmieć “bardziej brytyjsko” dzięki użyciu słów slangowych, przekonasz się, jakie sformułowania brzmią nienaturalnie i są przeterminowane, poznasz tajemnice brytyjskiego humoru i dopracujesz swoją wymowę. To bardzo różnorodny kanał, dzięki któremu z łatwością wyeliminujesz błędy i nauczysz się stosować triki, które poprawią twoją intonację.

Bonus: Oprócz materiałów video, warto zainteresować się podcastami. Szeroką gamę materiałów audio oferuje BBC - by je znaleźć wystarczy na przykład wpisać hasło “BBC” w wyszukiwarkę aplikacji Spotify. Dostępne są tam nie tylko materiały stricte edukacyjne jak “The English we speak”, zawierający codzienny język i wyrażenia slangowe, ale także szereg audycji oryginalnie emitowanych w BBC radio na wiele tematów jak: psychologia, nauka, książki, newsy, humor, ekologia, medycyna, ogrodnictwo czy programy brytyjskich komików. Polecamy!