11 aplikacji redukujących stres

31 marca
11 aplikacji redukujących stres
Niełatwo znaleźć aplikację, która naprawdę jest w stanie pomóc ci się zrelaksować, a która nie stanie się jedynie kolejnym źródłem irytacji. Ludzie z naszego zespołu, na co dzień pracujący w wielu różnych krajach, stworzyli listę narzędzi, których używają. Dodali też do nich własne (czasami anonimowe) komentarze. Wszystko to z okazji upływających tygodni dedykowanych wellbeing w DataArt.

Ten Percent Happier

image

Jeśli słyszałeś o technikach stymulujących koncentrację, ale nie wiesz, jak zacząć, wypróbuj aplikację Ten Percent Happier. Aplikacja oferuje dwutygodniowe kursy dla początkujących, które w przystępny sposób tłumaczą, jak nauczyć się metod pomagających się skoncentrować. Nie ma tu miejsca na magię lub mętne komentarze o otwieraniu czakr, które zniechęcają wiele osób do użytkowania innych aplikacji. Ten Percent Happier nie jest jednak darmowa i jest dostępna jedynie w angielskiej wersji językowej.

Headspace

image

Headspace sprawia, że medytacja jest łatwiejsza (głębokość praktyki regulują ceny subskrypcji) i zrozumiała dla wszystkich. Spersonalizowana aplikacja pozwoli ci oderwać się od stresujących sytuacji i skupić uwagę na tym, co dla ciebie ważne. Może również pomóc ci przygotować się do snu. Mediatorami są tutaj zabawne animowane postaci. Headspace to jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji do medytacji.

Anna, Employer Brand Manager:

«Lubię uporządkowane programy, które pomagają wyrabiać nawyki. Ta aplikacja oferuje szeroki wybór technik medytacji w cyklach o różnej długości do wyboru oraz warianty obejmujące wieczorne odgłosy, które pomagają zasnąć. Aplikacja ma wygodny interfejs, minusem jest jednak jej cena - 50 USD. Headspace pomaga na wiele sposobów, ponieważ medytacja dla każdego jest czymś innym, a nawet w przypadku konkretnej osoby podejście do praktyki zmienia się z czasem. Aplikacja pomaga mi radzić sobie z lękiem i kontrolować emocje, kiedy coś wyprowadzi mnie z równowagi».

Anonimowy Developer:

«Używałem Headspace, kiedy zaczynałem swoją przygodę z medytacją. Aplikacja zawiera wiele wariantów prowadzonej medytacji, podstawowe i zaawansowane. Śledzenie postępów i gamifikacja powodują, że łatwiej sięgać po praktyki regularnie. A po jakimś czasie konieczność użycia aplikacji po prostu sama zanika».

Calm

image

Calm to świetna aplikacja mobilna, która zmniejsza napięcie lub pomaga po prostu szybciej zasnąć. Za darmo dostępne są tylko medytacje audio, więcej opcji do wyboru oferuje płatna subskrypcja.

Anonimowy QA Engineer:

«Próbowałem wielu zestawów dostępnych w Calm, to świetna aplikacja, ale zaawansowane programy nie są tanie. Polecam także odrobinę inną apkę, Prana Breath. Pranayama do yoga skupiona na oddechu. Aplikacja pomaga zacząć ją praktykować i przygotować się do medytacji lub praktyk wyciszenia (wszystkie z nich wiążą się w jakiś sposób z medytacją). Doskonale sprawdza się w walce z nadmiarem stresu».

Daria, HR Manager:

«Podoba mi się muzyka z tej aplikacji, można tam znaleźć wiele nagrań, od ambientu po odgłosy (uwaga!) dzięcioła dziobiącego drzewo. Ten ostatni dźwięk prawdopodobnie jest w stanie kogoś zrelaksować, ale mnie po prostu poprawia humor, w końcu to też pozytywny rezultat».

Illarion, Project Manager:

«Używam tej aplikacji okresowo. Jest w niej wiele dobrej muzyki, jak np. Moby albo Sigur Rós oraz albumy wydane specjalnie na potrzeby programów z Calm. Można się skutecznie wyciszyć, doskonałe przed pójściem do łóżka».

Day One

image

Uważasz, że prowadzenie dziennika nie jest już modne? Day One mówi coś zupełnie innego: “Od wyjątkowych wydarzeń po codzienne momenty. Elegancki interfejs Day One sprawia, że prowadzenie dziennika staje się przyjemnością. Uchwyć swoje życie.”. Nie musisz wpisywać notatek każdego dnia, możesz robić to, kiedy chcesz uporządkować myśli - rano, wieczorem albo w przerwie na lunch, kiedy masz na to czas i ochotę.

Julia, PR Manager:

«To jedno z najbardziej efektywnych narzędzi do tworzenia inspiracji i planowania. Aplikacja synchronizuje się z Apple Health i zapisuje czas spędzony z aplikacją jako mindfulness».

Minusem jest cena - subskrypcja kosztuje 35 USD.

Mental Health Foundation

image

Ta brytyjska fundacja wspierająca zdrowie psychiczne działa od 1949 roku. Na jej stronie internetowej można znaleźć wiele przydatnych materiałów wspierających wellbeing: przewodnik po zdrowiu psychicznym, statystyki, praktyczne porady i doświadczenie, którym dzielą się inni ludzie. Dodatkiem do klipów i artykułów jest podcast realizowany przez fundację, który obejmuje wiele tematów związanych ze zdrowiem psychicznym: od ekonomicznych przyczyn problemów emocjonalnych po techniki relaksacyjne. Wszystkie treści są bardzo interesujące, ponieważ w podcaście biorą udział wiodący eksperci reprezentujący wiele dziedzin nauki.

Sleep Cycle

image

Twórcy aplikacji Sleep Cycle twierdzą, że są w stanie obudzić cię w najbardziej odpowiednim momencie. Aplikacja monitoruje twój sen analizując ruch twojego ciała, wskazuje kiedy jesteś w lekkiej fazie snu i budzi cię wtedy, kiedy jest to łatwe i bezbolesne. Jasny wykres pokazuje, kiedy śpisz najmocniej, a kiedy powinieneś się budzić. Łatwo w ten sposób uporządkować swój sen.

Marta, PR Manager:

«Sleep Cycle używałam dość krótko, bo z zasady wierzę za bardzo w tego typu aplikacje. Ale udało mi się uzyskać ciekawe informacje (choć wciąż zastanawiam się, czy są miarodajne) - podobno faza głębokiego snu jest w moim przypadku bardzo długa (3-4 godziny) i w 98% budzę się wypoczęta. Teraz używam miernika snu w smart bandzie i bardziej polegam na tych wynikach - opaska mierzy tętno i ruch podczas snu».

Aplikacja jest płatna, ceny zaczynają się od 1.99 USD

Sleep With Me

image

«Podcast, którego słuchają owce, kiedy zmęczą się liczeniem siebie nawzajem” to skuteczna pigułka na sen. Pomysł jest dość prosty i bardzo oryginalny, stąd ogromna popularność podcastu. Drew Ackerman opowiada tak dziwne historie, tak nudnym tonem, że po prostu nie da się nie zasnąć».

Daria, HR Manager:

«Historyjki są dość zabawne. Fabuła przyciąga na tyle, że odrywasz się od własnych myśli i łatwiej ci zasnąć. Potrzebna jest tylko znajomość angielskiego».

Noisli

image

Noisli to generator szumu w tle, który wycisza denerwujące dźwięki, pomagając się skoncentrować i poprawić produktywność lub, wprost przeciwnie, zrelaksować się. Schemat kolorów jest spójny, zmienia się płynnie i wygląda świetnie. W apce jest timer, który można ustawić np. przed pójściem spać oraz notatnik, w którym możesz zapisywać myśli.

Aplikacja kosztuje 1.99 USD, ale większość funkcjonalności jest dostępna bezpłatnie na stronie.

Ilya, Senior Designer:

«Aplikacja jest świetna. Wygląda niesamowicie, łatwo się nawiguje i jest w niej dostępnych wiele różnych dźwięków. Używałem jej przez jakiś czas, głównie do ułatwienia zasypiania: włączałem płonące ognisko lub pociąg w deszczu».

BBC Soul Music

image

Podcast pochodzi z BBC Radio 4, stacji, która gra różnorodną muzykę. Każdy odcinek odkrywa jeden utwór i jego znaczenie dla ludzi w różnych kulturach oraz emocjonalny wpływ, jaki może wywrzeć. Brzmi poważnie, ale to bardzo kojące doświadczenie. Nowe wydanie pojawia się prawie każdego tygodnia.

Julia, PR Manager:

«Każdy podcast to 30-minutowa porcja inspiracji i ciekawych myśli. Szczególnie ujęło mnie wydanie poświęcone utworowi “Africa” zespołu Toto. W trakcie ponad 30 lat, utwór zyskał szczególne znaczenie, doczekał się wielu coverów i nie traci popularności».

Insight Timer

image

Świetna alternatywa dla płatnego Ten Percent Happier, w której znajdziesz przydatne kursy medytacji.

Daria, HR Manager:

«Jest tu wiele utworów wspomagających medytację, skupienie, zasypianie i budzenie się i wiele innych materiałów. Ekstrawertycy docenią społeczność wokół aplikacji, w której można dzielić się swoimi doświadczeniami na drodze do odnalezienia wewnętrznego spokoju i pełnej świadomości».

Relax Melodies

image

To strona o prostym interfejsie dla tych, którzy wiedzą, kiedy się zrelaksować i szukają odpowiedniego akompaniamentu muzycznego. Dźwięki i melodie są uporządkowane w sekcjach i dość zróżnicowane: burza, ulewa, wiatr w koronach drzew i inne. W Relax Melodies znajdziesz również porady dotyczące redukowania stresu i techniki relaksacyjne (6 minut czytania w ciągu dnia zmniejsza poziom stresu o aż 60%!) oraz medytację.

Daria, HR Manager:

«Lubię Relax Melodies przede wszystkim za to, że można nagrać własną muzykę i tworzyć playlisty. Aplikacje rzadko pozwalają na robienie czegoś swojego, ale czasami obraca się to przeciwko użytkownikowi. Chcę czasami posłuchać czegoś przed snem, a okazuje się, że trafiam na coś tak głośnego, że stawia mnie na równe nogi».