5 zasad komfortowej pracy w trybie home office

24 marca
5 zasad komfortowej pracy w trybie home office
Popularność home office rośnie obecnie w siłę. O ile w kontrolowanej dawce praca z domu pozwala zwolnić, odetchnąć i zminimalizować czas związany z dojazdami, w trybie ciągłym potrafi męczyć. By nie dać się zwariować i wciąż myśleć o pracy zdalnej, jako przyjemnej możliwości, wystarczy dobrze się zorganizować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wydziel miejsce do pracy

Znajdź najlepsze miejsce dla swojego domowego “biura”, czyli obszar, w którym pracę i produktywność odseparujesz od prywatnego życia. Nie musi być oddzielone drzwiami, wystarczy, że będzie usytuowane z daleka od domowych rozpraszaczy. Wydzielony kącik z biurkiem i miejscem na na notatki spowoduje, że unikniesz nieprzyjemnego skojarzenia domu wyłącznie z pracą i będzie ci łatwiej zrelaksować się po godzinach. Po skończonym dniu staraj się zbierać używane materiały na jeden, uporządkowany stos. Nie potrzebujesz istotnych zmian, zastanów się, gdzie będzie ci najwygodniej. Podczas gdy niektórzy bezwzględnie potrzebują biurka lub stołu, inni doskonale odnajdą się przy stojącym stanowisku na kuchennej wyspie. Włącz kreatywność.

Jeśli wciąż trudno ci się skupić, przeanalizuj, co ci przeszkadza. Może to być prozaiczna rzecz, na przykład domowy strój. Spróbuj przebrać się do pracy, może okazać się, że łatwiej będzie ci się skupić, kiedy pozbędziesz się spodni od piżamy, które sugerują relaks.

Granice, które ustalisz pomogą także w sytuacji, gdy większa liczba domowników pracuje zdalnie. Oprócz osobnych miejsc, warto wtedy dodatkowo wyznaczyć godziny, w których wzajemnie sobie nie przeszkadzacie, by maksymalnie skupić się na wykonywanych zadaniach. Miej w domu miejsca, w których nigdy nie pracujesz, to ważne, by zachować mentalną równowagę.

By uniknąć nieprzewidzianych problemów w trakcie spotkań, przede wszystkim zadbaj o szczegóły techniczne - sprawdź, czy masz stabilne połączenie z internetem i czy sprzęt audio działa bez zarzutu. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że w kluczowych momentach twojego dnia pracy mają angażujące zajęcie i nie będą ci przeszkadzać. Warto wprowadzić prostą zasadę - kiedy uczestniczysz w wideokonferencji przyklej w widocznym miejscu karteczkę o ustalonym kolorze, żeby mali domownicy wiedzieli, że w tym momencie zajmujesz się czymś istotnym. Pomyśl także o zajęciach i zabawkach dla pupili - zwierzęta potrafią skutecznie walczyć o bycie bohaterami rozmów online.

Właściwie planuj dzień (i trzymaj się planu!)

Osoby, które często korzystają z trybu home office, jako najważniejszą kwestię wskazują właściwe planowanie dnia. Warto w miarę możliwości robić to z wyprzedzeniem. Zacznij od utrzymania biurowych przyzwyczajeń - staraj się wstawać o tej samej porze co zwykle, rób wszystko, co do tej pory szykując się do pracy. Jeśli aktualizacja listy rzeczy do zrobienia była co rano pierwszym punktem dnia, rób to nadal. Zaczynasz pracę od spotkania z konkretną osobą? Zdzwoń się z nią, by przedyskutować to, co pilne.

Jeśli najlepiej skupiasz się w godzinach porannych, wykorzystaj je na wykonanie tych zadań, które wymagają najwięcej uwagi i są najpilniejsze. W osiągnięciu dobrego poziomu produktywności pomaga wyznaczenie sobie godzinowego trybu pracy, np. 50/10, w którym przez 50 minut skupiasz się wyłącznie na zawodowej aktywności, a 10 minut poświęcasz na wstanie od biurka, przewietrzenie, wyjście na balkon, przekąskę lub rozładowanie pralki.

Uwaga! Ciągłe przewijanie aktualności w mediach społecznościowych i platformach video w godzinach pracy zabija produktywność. Zachowaj tego typu aktywności na czas wolny od pracy lub zaplanowane przerwy. Spróbuj chronić się przed poczuciem przeładowania informacjami, które cię dekoncentrują. Ciągłe sprawdzanie najnowszych wiadomości może również być szkodliwe w obecnym czasie. Wybierz JEDNO rzetelne źródło informacji, które sprawdzisz RAZ dziennie. Będziesz na bieżąco, ale nie przytłoczy cię nadmiar treści.

 W zaciszu domowym łatwo ponieść się napadowi energii do uporządkowania przestrzeni: wiosenny przegląd szafy, sprzątanie w lodówce, mycie okien czy przejrzenie zdjęć zostaw na czas wolny. Bądź swoim własnym szefem i trzymaj się kalendarza, ustalonych terminów i przerw na ile tylko to możliwe. I w drugą stronę, możesz niepostrzeżenie wpaść w pułapkę zbyt długiego czasu pracy. Podejdź do sprawy racjonalnie i pracuj tak, jak w biurze. Ustal z managerami i osobami z twojego teamu godzinę zakończenia dnia i trzymaj się jej w miarę możliwości.

Dostosuj sposób komunikacji

Kiedy to możliwe, wybieraj rozmowy video zamiast konferencji głosowych, by przeprowadzać więcej interakcji i uniknąć poczucia izolacji. Ustal regularne spotkania online z managerami i osobami z twojego zespołu, pozwoli wam to nie tylko zsynchronizować się i stworzyć podział zadań na najbliższy czas, ale również rozwiązać problemy i przedyskutować nowe pomysły. Praca z domu nie jest przeszkodą w kontaktach z innymi, trzeba tylko być bardziej proaktywnym.

W sytuacji, gdy praca przenosi się z domu do biura może również brakować ci luźnych rozmów z kolegami i koleżankami - nie spotkasz ich przypadkowo w kuchni, by przedyskutować plany na weekend czy premiery Netflixa. Warto więc znaleźć czas i na takie nieformalne rozmowy. Dobrym pomysłem może być stworzenie osobnego kanału w komunikatorze, w którym możecie wymieniać się sposobami na spędzenie wolnego czasu lub, po prostu, umówić się na zdalną kawę. 

Jeśli jesteś managerem, zadbaj o regularną komunikację w ramach zespołu. Dzięki temu nie tylko zapewnisz swobodny przepływ informacji na gruncie zawodowym, ale pozwoli ci to również utrzymać dobry nastrój wewnątrz teamu. Zarażaj dobrą energią!

Zdalna komunikacja w rozproszonych zespołach to codzienność, ale jeśli wciąż czujesz się w takich sytuacjach nienaturalnie, możesz sięgnąć do artykułu, w którym Julia Zavileyskaya (Senior Vice President, DataArt) wyjaśnia podstawowe zasady uczestniczenia w spotkaniach online.

Zamień dojazdy na czas dla siebie

Jednym z najprzyjemniejszych aspektów pracy z domu jest rezygnacja z konieczności dojazdu do biura. Ale to nie znaczy, że musisz zaczynać pracę wcześniej. Jeśli chcesz zachować swój rozkład dnia, wykorzystaj czas poświęcany normalnie na przemieszczanie się na własne przyjemności - wypicie kubka kawy na balkonie i przejrzenie wiadomości, przegląd ulubionych blogów czy poranną sesję jogi, która doda ci energii, albo spędź ten czas z rodziną na przyjemnej rozmowie.

Osoby, dla których praca w biurze jest codziennością, często wykorzystują powrót do domu na “przestawienie się” z trybu zawodowego w tryb relaksu. W domu trudniej o zaznaczenie takiej granicy i zachowanie równowagi. Znajdź swój sposób na rozpoczęcie popołudnia, nawet jeśli będzie to tylko zmiana krzesła przy biurku na fotel. Wyłącz aplikacje, których używasz do pracy, odłóż na bok kalendarz i materiały, a najlepiej po prostu odejdź na chwilę od laptopa i zmień ubranie na komfortowe. To dobry czas na popołudniowy trening, ugotowanie zdrowego posiłku wspólnie z bliskimi, zagranie w ulubioną grę planszową. Po godzinach rób to, co lubisz.

Dbaj o komfort i zdrowie

Kluczem do równowagi jest dobre nastawienie. Maksymalnie wykorzystaj zdalną rzeczywistość ze wszystkimi jej zaletami. Może to być na przykład niestandardowe wykorzystanie zaplanowanych przerw, w sieci znajdziesz wiele różnorodnych inspiracji, m.in. 10-minutowy trening energetyczny, który nie wymaga sprzętu (1 Workout a Day) krótkie sesje yogi dla kręgosłupa (Yoga with Adrienne), pomysły na lekki lunch (Stephi Nguyen), kilka minut z angielskim (BBC English) lub ulubionym podcastem (StarTalk). Oderwij myśli od pracy i spędź chwilę z dziećmi albo pupilem. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie poprawi ci nastrój i sprawi, że poczujesz się pełen energii.

Wykorzystaj czas pracy z domu, by pokazać twoim bliskim, jak wygląda twój dzień i czym się zajmujesz - dzięki temu lepiej się zrozumiecie. Dobrym pomysłem jest zablokowanie w kalendarzu dłuższej przerwy w środku dnia, w trakcie której zajmiecie się, na przykład, wspólnym przygotowaniem obiadu lub czymś, co jest niemożliwe w warunkach firmowych. Home office pozwala skupić się na rozwoju i relacjach  w stopniu, który w warunkach biurowych jest często niemożliwy. 

To dobry moment by nie tylko zająć się bieżącymi zadaniami, ale również planowaniem przyszłości. Sprawdź, ile czasu zajmuje ci poradzenie sobie z codziennymi obowiązkami w warunkach domowych, jeśli niektóre z nich szybciej rozwiązujesz w domowym zaciszu, możesz później porozmawiać o tym z managerami i dostosować tryb pracy do twojego naturalnego rytmu.

_________________

Bonus: Jak zadbać o czas wolny?

Kiedy pracujesz zdalnie wyzwaniem może okazać się także planowanie czasu wolnego dla ciebie i twoich bliskich. Stworzyliśmy listę różnego rodzaju interesujących aktywności, które można zrealizować bez ruszania się z domu, część rekomendacji została przez nas stworzona wcześniej. Warto do nich zajrzeć.

1. Wykłady i kursy online

13 darmowych kursów dla początkujących programistów

10 inspirujących TED Talks na temat technologii i AI

10 anglojęzycznych kanałów Youtube, które uczą programowania

Kanały YouTube do nauki Javy

Bezpłatne kursy Pythona od IBM, Microsoft i MIT

Jak przeprowadzić prezentację po angielsku

1500 darmowych kursów: Stanford, Yale, MIT, Harvard, Berkeley, Oxford i inni

2. Wirtualne zwiedzanie, teatr, opera

Google Arts & Culture (zwiedzanie największych światowych muzeów i galerii online)

Vienna State Opera 

Metropolitan Opera

Muzeum Powstania Warszawskiego - lekcje muzealne online

3. Nauka języków

10 kanałów YouTube do nauki języka angielskiego

Angielski dla programistów – gdzie znaleźć materiały do nauki

7 usług, które ułatwiają poprawne pisanie po angielsku

Sprawdź swój angielski online - polecane serwisy