7 mitów na temat programowania

11 kwietnia 2019
7 mitów na temat programowania
Programowanie to obecnie jedna z najpopularniejszych profesji – zarówno wśród młodych, którzy są na początku swojej kariery, jak i specjalistów w innych dziedzinach, którzy na pewnym etapie decydują się na zmianę kwalifikacji. Mimo to, istnieje wiele powtarzanych od lat mitów związanych z tym zajęciem. Postanowiliśmy się rozprawić z siedmioma z nich.

Mit #1 Programowanie wymaga rozległej wiedzy matematycznej

O ile programowanie rzeczywiście związane jest z technicznym i matematycznym myśleniem, o tyle nie wymaga solidnej znajomości samej matematyki. Programista powinien bezbłędnie kodować, a nie rozwiązywać zagadki matematyczne. Znajomość algebry rzeczywiście ma znaczenie, ale współczesne programowanie korzysta z wielu bibliotek i wtyczek, które są w stanie radzić sobie z matematyczną i algorytmiczną stroną kodu.

Mit #2 Na naukę programowania bywa za późno

Nigdy nie jest za późno, by się rozwijać! To raczej kwestia motywacji i umiejętności. Czasami nawet motywacja może do pewnego stopnia zrekompensować początkowy brak umiejętności. Coraz częściej można spotkać ludzi, którzy zdecydowali się przekwalifikować po 30tce (albo później!), zostając programistami albo specjalistami QA na dobrym poziomie. Wiele osób pracujących w zawodzie zaczynało w zupełnie innych, nietechnicznych profesjach! Najważniejsze są wytrwałość, cierpliwość i realistyczne oczekiwania, ale nie ma rzeczy niemożliwych!

Mit #3 Każdy programista zarabia bardzo dobrze

To nie do końca mit, ale wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Wynagrodzenie to często główny czynnik motywujący ludzi do zmiany profesji. Warto jednak zaczynać nie oczekując zbyt wiele – początek programistycznej kariery to czas na rozwój i pokazywanie swojej wartości. Wynagrodzenie, jak doświadczenie – przyjdzie z czasem. Watro skupić się na nauce i obserwacji doświadczonych specjalistów w rzeczywistych projektach, rozszerzać wiedzę i szlifować umiejętności. W ten sposób zostaje się profesjonalistą.

Mit #4 Programowanie to nudne zajęcie

Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu, kiedy zawód programisty był mało popularny, a sami specjaliści postrzegani byli jako nietowarzyscy introwertycy. Popularność tego zawodu sprawia, że interesuje się nim coraz więcej osób – trudno teraz o stereotypy! To zawód dla wszystkich – nie tylko geniuszy matematycznych o określonym sposobie myślenia.

Mit #5 Programowanie to męska profesja

To także mit! Nawet jeśli to mężczyźni mają w tym sektorze przewagę liczebną, przyciąga on również wiele kobiet zainteresowanych rozwojem oprogramowania. Według statystyk DataArt, w ciągu ostatnich 3 lat liczba aplikacji pochodzących od specjalistek wzrosła o 44%. Nie jest to zaskakujące – te same czynniki motywują niezależnie od płci. Wiele firm oferuje elastyczne godziny pracy, co z perspektywy kobiecej jest szczególnie ważne. Branża IT daje chyba najwięcej możliwości połączenia życia osobistego i zawodowego.

Mit #6 Programiści pracują do późna i kodują bez przerwy

Jeśli myśląc „programista” masz na myśli zmęczonego człowieka z podkrążonymi oczami, siedzącego przed monitorem w towarzystwie pudełek po pizzy i puszek po napojach energetycznych – czas zmienić ten obrazek. Oczywiście, zdarza się to, ale obecnie warunki pracy w firmach IT są znacznie lepsze w porównaniu do przedsiębiorstw innych branż, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, komfort, benefity i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Większość firm, jak DataArt, oferuje pracownikom pokoje odpoczynku ze sprzętem sportowym i konsolami do gier, elastyczne godziny pracy, zdrowe przekąski, czy możliwość pracy zdalnej. A to ułatwia życie.

Mit #7 Należy skupić się na najbardziej obiecującym języku programowania

Pogląd, że należy wybierać najbardziej „obiecujący” język programowania, który przewyższa inne technologie pod względem potencjału, jest dość popularny. Niestety w związku z tym, młodzi specjaliści marnują czas na analizowanie i wahanie się, który język warto wybrać. Prawda jest taka, że nie ma „mniej i bardziej obiecujących” technologii – dokładnie tak, jak nie da się rozsądzić, czy lepiej uczyć się francuskiego czy włoskiego. To skomplikowane zagadnienie, na które wpływa wiele czynników. Oczywiście, w przypadku niektórych języków łatwiej o oferty pracy dostępne od ręki – jak JS czy Java. Jednocześnie, jeśli jesteś ekspertem w „niepopularnej” technologii, masz przewagę nad konkurencją. Zamiast próbować odpowiedzieć na pytanie, który z języków ma większy potencjał na przyszłość, skup się na podstawach kodowania, ucz się, rozwijaj i nabywaj umiejętności. Reszta przyjdzie z czasem!