Co o polskich programistach mówią statystyki z platformy Skillotron?

3 kwietnia
Co o polskich programistach mówią statystyki z platformy Skillotron?
Polscy specjaliści znaleźli się na drugim miejscu w rankingu różnorodności wiedzy w technologiach IT spośród państw Europy Wschodniej, wynika z najnowszych danych globalnej firmy konsultingowej DataArt. Polskich programistów wyprzedzili tylko ich koledzy z Ukrainy. Na kolejnych miejscach znaleźli się specjaliści z Rosji i Bułgarii.

Wnioski powstały na bazie statystyk z platformy Skillotron, na której profesjonaliści IT z całego świata mogą sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Dane obejmują ponad 15 tysięcy aktywnych użytkowników platformy pochodzących z 74 krajów.

Polscy specjaliści IT udzielili poprawnych odpowiedzi łącznie w 35 kategoriach tematycznych, obejmujących zarówno języki programowania, jak i technologie wspomagające tworzenie aplikacji. Programiści z Ukrainy okazali się lepsi o dwie kategorie. Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie (34 kategorie) i Bułgarzy (32 kategorie).

Najpopularniejsze nie zawsze najprostsze

Do najpopularniejszych języków programowania w Polsce należą niezmiennie JavaScript, Java i .NET. Programiści sprawdzali swoje umiejętności w tych kategoriach najczęściej. Na kolejnych miejscach znalazły się kategorie związane z testowaniem oprogramowania oraz wykorzystywane przy tworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne.

Tabela. Najpopularniejsze technologie i kierunki w branży IT w Polsce

Źródło: DataArt/Skillotron, na bazie odpowiedzi 240 programistów i specjalistów IT w Polsce

Technologia

Popularność

JavaScript

29,7%

Java

22,4%

.NET

6,1%

 

Technologie, które są w Polsce najbardziej rozpowszechnione, nie zawsze okazują się najprostsze. Najlepsze wyniki uzyskali specjaliści IT odpowiadający na pytania związane z testowaniem oprogramowania (średnio 8,3 poprawnych odpowiedzi na test). Dopiero na kolejnych miejscach znalazła się technologia .NET (średnio 6,9 punktów) oraz najpopularniejsza - JavaScript (6,3 punktów). W przypadku Javy, średnia liczba zdobytych punktów wyniosła 5,6.

Polscy programiści wpisują się w trendy obowiązujące na całym świecie, ponieważ JavaScript jest wymieniany również jako język programowania o największej popularności na skalę globalną (25,8 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się także .NET i Java, jednak ich popularność różniła się od tej w Polsce i wyniosła odpowiednio 11,7 proc. i 10,6 proc.