Dobre nawyki programisty

26 sierpnia 2020
Juan Pablo Federico
Dobre nawyki programisty
Programowanie rządzi się jedną niepisaną zasadą: bez względu na to, jak bardzo się starasz, zawsze napotkasz problem. Ten artykuł pokaże ci kilka dobrych nawyków, które pomogą ci czerpać radość z pracy, zminimalizować ryzyko błędu i uzyskać lepsze wyniki.

Wcześniejsza organizacja zadań

Aby poświęcić więcej czasu na rzeczywistą pracę, warto rozpocząć dzień od określenia celów, które chcesz osiągnąć oraz zadań, które chcesz zrealizować w ciągu dnia. Zacznij od najtrudniejszych lub najbardziej wyczerpujących zadań. Jednak, oprócz kolejności zadań, najważniejsze jest ustalenie właściwych kryteriów ważności i przekonanie się, jak sprawnie i efektywnie zorganizować sobie pracę. Każdego ranka poświęć trochę czasu na to ćwiczenie. Może to spowodować znaczącą zmianę w przyszłości i może pomóc ci w znacznym stopniu zmniejszyć poziom stresu.

Planuj zanim zaczniesz tworzyć kod (ołówek i papier ponad klawiaturą)

Czesto, kiedy myślimy o potencjalnym rozwiązaniu, chcemy po prostu wprowadzić je w życie i sprawdzić, czy zadziała. Nie zawsze przynosi to dobre rezultaty; a wręcz przeciwnie - może przynieść długoterminowe lub przejściowe problemy. Aby tego uniknąć, społeczność programistów zdecydowanie zaleca rozpoczęcie od stworzenia diagramu budowy rozwiązania, podzielenia problemu na mniejsze części, poszukania alternatywnych rozwiązań i ich oceny - wszystko to bez pisania nawet pojedynczej linii kodu. Zaletą tego podejścia jest to, że wprowadzając je w „praktykę”, oczyścisz umył i skupisz się na na tym, co musisz zrobić, zapobiegając podejmowaniu błędnych decyzji i utknięciu w tym procesie.

Naucz się jak i kiedy przestać

Często słyszymy, jak programiści opowiadają historie o marnowaniu zbyt wielu godzin na próby znalezienia odpowiedniego rozwiązania określonego problemu i licznych niepowodzeniach. I po krótkiej przerwie niemal natychmiast znajdują rozwiązanie.

Czasami jesteśmy zbyt podekscytowani, gdy próbujemy wykonać zadanie, i jesteśmy naprawdę sfrustrowani, gdy nie możemy znaleźć szybkiego rozwiązania. Dlatego dobry programista wie, kiedy jest właściwy czas, aby zatrzymać się na chwilę i oczyścić umysł. Robienie przerw od czasu do czasu nie tylko zwiększa produktywność, ale także daje nowe spojrzenie na problem, inne niż to, wg którego naturalnie robilibyśmy coś „w pośpiechu”. Zapobiega też chronicznym bólom głowy i obniża poziom stresu. Uwierz mi: to najcenniejszy nawyk.

Utrzymywanie dobrej postawy

Codzienność programisty polega przede wszystkim na spędzaniu wielu godzin przed komputerem. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków od razu, może to doprowadzić m.in. do przewlekłego bólu kręgosłupa czy urazów mięśni. Tak więc, gdy tylko jest to możliwe, gorąco polecam zakup dobrego krzesła biurowego odpowiedniego do sylwetki. Ważne jest również utrzymywanie prostych pleców, rozluźnienie ramion i regularna zmiana pozycji (przetestuj pracę na stojąco!). Czasami zapominamy o tych szczegółach, ale jeśli już uda ci się cały czas utrzymywać dobrą postawę, ból szyi i pleców na pewno znacznie się zmniejszy.

Sworzenie przyjemnego środowiska pracy

Chociaż możemy tego nie zauważyć, przestrzeń do pracy naprawdę wpływa na nas podczas codziennych zajęć. Tutaj opcje są różne i zależą od indywidualnych preferencji: nie ma to jak miejsce pracy uszyte na miarę. Są jednak pewne czynniki, które moim zdaniem są bardzo ważne, takie jak posiadanie oświetlonego stanowiska (jeśli to możliwe - naturalnym światłem), unikanie zagracenia biurka przedmiotami zupełnie niezwiązanymi z pracą, które mogą rozpraszać, utrzymywanie przyjemnej temperatury, dobra wentylacja. Wskazane jest również posiadanie roślin - osobiście bardzo lubię kaktusy i nietypowe paprocie - i pomalowanie ścian w stonowane, przyjemne kolory.

Nawyki oszczędzające wzrok

Spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem może powodować bóle głowy i zmęczenie oczu. Bardzo ważne jest, aby być działać prewencyjnie i zapobiegać pogorszeniu się problemów w przyszłości. Powiem to jeszcze raz: uporządkowane, naturalnie oświetlone miejsce pracy i zachowanie 60-70 cm odległości od ekranu jest kluczowe. Ponadto ważne są również ustawienia wyświetlania: jasność, rozmiar czcionki, szybkość odświeżania, kolory aplikacji itp.

Zachowanie motywacji

Właściwie te zasady odnoszą się do każdej profesji, ale warto o nich wspomnieć, ponieważ uważam, że są naprawdę istotne. Utrzymywanie pozytywnego nastawienia to podstawa, warto pamiętać, że każdego dnia możesz nauczyć się czegoś nowego lub mieć nowe doświadczenia. Kolejnym ważnym punktem jest wyznaczanie celów i upewnianie się, że wiemy, dlaczego chcesz je osiągnąć. Pomoże ci to zarządzać naszymi wysiłkami i zrozumieć, co robisz.

Wreszcie, co nie mniej ważne, musisz znaleźć inspirację, nieważne, czy to rozmowa z kimś związanym z twoimi celami, czy też wysłuchanie historii o przezwyciężaniu trudności, czy cokolwiek innego, co pomoże ci w rozwoju naszej kariery zawodowej.