Filmy i seriale o inwigilacji i dominacji technologicznej

10 sierpnia 2021
Filmy i seriale o inwigilacji i dominacji technologicznej
Oprogramowanie do globalnej inwigilacji, umysł ludzki w ciele cyborga, wbudowane czipy, wszczepione czujniki, cyfrowe supermoce, a nawet wirtualne życie pozagrobowe – to wszystko pojawia się w wybranych przez nas pozycjach. Reżyserzy kreują wrażenie, że wszystkie te zaawansowane technologie przyszłości, są na wyciągnięcie ręki.

Jak zawsze polecamy oglądanie w wersji anglojęzycznej, aby poprawić swoje umiejętności słuchania i wzbogacić słownictwo. Nie ma sensu zagłębiać się w szczegóły techniczne i doszukiwać się odzwierciedlenia w nauce, w końcu większość tych filmów to tylko science-fiction.

1. Anon (2018) reż. Andrew Niccol

Andrew Niccol, reżyser i scenarzysta filmów Gattaca i In Time, przedstawia swoją wizję świata zbliżonego do tego, który został stworzony w „Roku 1984” Orwella. W niedalekiej przyszłości ludzie zrezygnowali z prywatności na rzecz globalnego bezpieczeństwa – w oczy każdego człowieka zostaje wszczepiony implant, dzięki któremu każdy może zdobyć informacje o każdym i przejrzeć własne lub cudze wspomnienia. W mieście zaczynają mieć miejsce dziwne morderstwa, a próby ich rozwiązania za pomocą zapisanych wspomnień ofiar nie przynoszą rezultatu – zabójca zastępuje je własnymi. Detektyw Sal Frieland podejrzewa dziewczynę, o której próżno szukać informacji w bazach.

2. Ulepszenie (Upgrade) (2018) reż. Leigh Whannell

W niedalekiej przyszłości technologia przejmuje kontrolę nad wszystkimi procesami ludzkiego życia. Grey Trace naprawia zabytkowe samochody i jest podejrzliwy wobec wszechobecności implantów. Bohater straciwszy żonę i pozostawiony sparaliżowany po ataku ulicznego gangu, zgadza się na wszczepienie eksperymentalnego chipa. Sztuczna inteligencja nie tylko przywraca mu zdolność chodzenia, ale także przejmuje czasem kontrolę nad jego ciałem, dając mu supermoce. Grey wraca do normalnego życia i postanawia bez względu na wszystko odnaleźć i ukarać przestępców, którzy zaatakowali jego rodzinę.

3. Ghost in the Shell (2017) reż. Rupert Sanders

Mira Killian grana przez Scarlett Johansson budzi się w laboratorium. Podczas ataku terrorystycznego odniosła wiele obrażeń, a jej ciało musiało zostać zastąpione sztucznym. Staje się pierwszym ludzkim umysłem umieszczonym w bojowym cyborgu i dołącza do oddziału walczącego z cyberprzestępcami. Z czasem Mira dowiaduje się, że korporacja, dla której pracuje, okłamała ją na temat jej poprzedniego życia i próbuje sobie przypomnieć, kim naprawdę była.

4. Krąg (The Circle) (2017) reż. James Ponsoldt

The Circle to korporacja, która stworzyła jednolity system z cyfrowych śladów każdego człowieka: od e-maili i kont bankowych po posty na portalach społecznościowych i informacje o wszelkich zakupach online. Wszyscy młodzi specjaliści marzą o pracy w The Circle, ale za pieniędzmi firmy i niesamowitymi projektami kryją się mroczne sekrety, które odkryć ma bohaterka grana przez Emmę Watson.

5. Eagle eye (2008) reż. D.J. Caruso

Po tajemniczej śmierci brata, Jerry Shaw nagle odkrywa na swoim koncie bankowym dużą sumę pieniędzy, a u siebie w domu ilka pudełek z bronią. Pewna kobieta powiadamia go przez telefon, że śledzą go agenci specjalni i że powinien uciekać. Jerry podąża za jej instrukcjami i wykonuje zadania, które stają się coraz bardziej niebezpieczne. Poznaje Rachel, której syn zostaje porwany, a która otrzymuje takie same telefony jak Jerry. Okazuje się, że brat Jerry'ego był zaangażowany w tajny projekt wojskowy, związany z superkomputerem.

6. Raport mniejszości (Minority Report) (2002) reż. Steven Spielberg

W 2054 roku nie prowadzi się śledztw, lecz zapobiega zbrodniom. Specjalny wydział aresztuje morderców, zanim dojdzie do naruszenia prawa. Przestępcę, ofiarę, czas nadchodzącego morderstwa, a także to, czy zostanie ono dokonane z premedytacją czy nie, określa trzech jasnowidzów. Funkcjonariusze uważają, że system jest doskonały i mają pełne zaufanie do medium, którego zeznania zawsze się zgadzają. Nadchodzi jednak dzień, w którym ogłaszają dowódcę mordercą. On jednak nie zamierza pogodzić się z oskarżeniami i trafia do celi izolacyjnej.

7. Konspiracja.com (Antitrust) (2001) reż. Peter Howitt

Młody i obiecujący programista Milo, grany przez Ryana Phillippe'a, dostaje pracę w firmie swoich marzeń. Angażuje się on w rozwój sztandarowego produktu, pracuje dzień i noc, poświęcając swoje życie osobiste. Pewnego dnia, gdy nagle umiera jego przyjaciel, Milo zaczyna podejrzewać firmę o zabójstwo przyjaciela, a także o inne zbrodnie i rozpoczyna własne śledztwo przeciwko korporacji.

8. Wróg publiczny (Enemy of state) (1998) reż. Tony Scott

Odnoszący sukcesy prawnik Robert Dean, grany przez Willa Smitha, dostaje przypadkowo dowód, który ujawnia pewne brudy na temat szefa departamentu NSA. Siły specjalne zaczynają polować na Roberta, wykorzystując najnowocześniejszą (jak na tamte czasy – nie zapominajmy, że film ma ponad 20 lat!) technologię. Robert traci prestiżową pracę i rodzinę, a jego dane zostają usunięte z każdej bazy danych. Aby wydostać się z tej trudnej sytuacji, Robert uczy się korzystać z tych samych narzędzi, które są używane przeciwko niemu.

9. Devs (2020) reż. Alex Garland

Bohaterka stylowego, utrzymanego w wolnym tempie miniserialu Hulu, Lily Chan pracuje w wiodącej firmie IT, Amaya, wraz ze swoim chłopakiem. Po przeniesieniu do ściśle tajnego działu firmy, chłopak nagle popełnia samobójstwo. Lily podejrzewa, że nagranie wideo z jego śmierci jest sfabrykowane, winnym jest zarząd firmy.  Rozpoczyna własne śledztwo i dowiaduje się o kwantowym superkomputerze, który może odtworzyć każde wydarzenie z przeszłości i zna przyszłość, ale jego przeznaczenie wykracza daleko poza zwykłe przepowiednie.

10. Upload (2020-...) reż. Greg Daniels

W tym serialu Amazon Prime, do 2033 roku ludzie wymyślą, jak wgrać swoją świadomość do wirtualnego życia pozagrobowego – im więcej masz pieniędzy, tym bardziej wystawne życie po śmierci. Nathan – programista, który zginął w wypadku samochodowym – ma konto opłacone przez swoją dziewczynę, co oznacza, że ma ona pełną kontrolę nad jego cyfrowym życiem po życiu. W wirtualnym świecie Nathan zaczyna rozmawiać z Norą z działu obsługi klienta, która podejrzewa, że nie zginął przez przypadek. Pierwszy sezon serialu już jest dostępny, a na kolejny musicie poczekać do przyszłego roku.