Jak AI może wpływać nasze życie i miasta?

19 kwietnia 2018
Igor Illunin
Jak AI może wpływać nasze życie i miasta?
„Wszystko, co może dać początek inteligencji potężniejszej niż ludzka – w formie sztucznej inteligencji, interfejsów mózg-komputer albo rozwiązań opartych o neuronaukę – jest w stanie zmienić świat. Nic innego nie jest w stanie im dorównać” - Eliezer Yudkowsky, teoretyk AI.

Kiedyś przypisywana tylko science fiction, sztuczna inteligencja obecnie staje się częścią życia. Potencjalnie jest w stanie ulepszyć właściwie każdy aspekt naszego funkcjonowania w miastach i społecznościach.

Wraz ze wzrostem liczebności populacji, sprawny transport staje się problemem. Ale AI może zrewolucjonizować ten podstawowy aspekt naszego życia. Wielu ekspertów twierdzi, że samochody bezzałogowe będą w powszechnym użyciu do 2020 roku, a oprócz tego będziemy używać aut dostawczych bez kierowców i dronów. Dodatkowo mówi się, że posiadanie własnych samochodów zostanie zastąpione przez model „auto jako usługa” i prawdopodobnie zmniejszy się udział transportu publicznego, albo przekształci się on w usługę na żądanie. Te zmiany zmniejszą korki i usprawnią ruch, pozwalając ludziom pracować w trakcie podróży lub – po prostu się relaksować zamiast tracenia czasu i stresowania się prowadzeniem. Miasta odetchną, będzie nam łatwiej funkcjonować i znacząco zmniejszy się zapotrzebowanie na parkingi.

Potencjał sztucznej inteligencji w odniesieniu do opieki zdrowotnej jest niesamowity. AI może być na przykład używana do automatyzacji większości pracy diagnostycznej z użyciem danych pacjentów i badań naukowych. Obciążeni lekarze i pielęgniarki mogliby pozbyć się części rutynowych obowiązków i skupić się na pacjentach i zaawansowanych procedurach medycznych. Co więcej starsi pacjenci mogliby skorzystać z inteligentnych chodzików i wózków połączonych z technologiami smart home, co pozwoliłoby im na niezależność nawet w podeszłym wieku.

Roboty domowe i usługowe powinny również stać się bardziej popularne w nadchodzących latach. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości robot będzie sprzątać twój dom w momencie, kiedy inny przyniesie ci przesyłkę. Rozwój robotów połączonych z chmurą pozwoli na łatwiejsze dzielenie się danymi przyspieszy uczenie się, a rozwój technologii percepcyjnej poprawi interakcję robotów z ludźmi.

Jesteśmy na progu nowej epoki, w której AI w połączeniu z ludzką inteligencją pozwoli ulepszyć miasta i nasze życie na wiele sposobów, z których część jest dziś trudna do wyobrażenia. Część z tych zmian już nas dotyka, wystarczy się rozejrzeć.