Książki o zarządzaniu. Top5 pozycji o byciu dobrym liderem

29 lipca 2021
Książki o zarządzaniu. Top5 pozycji o byciu dobrym liderem
Większość osób, która zarządza własnym zespołem uważa, że robi to dobrze. Niestety, fakty są takie, że często nie widzą, że nie idą z duchem czasu w relacjach zespołowych. Oto pięć książek, które inspirują i pomagają stać się lepszym liderem.

1. „Dawaj i bierz” Adama Granta

Adam Grant jest psychologiem i wykładowcą na Uniwersytecie Whartona, jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie oraz mowcą TED. W książce „Dawaj i bierz” udowadnia, że oprócz ciężkiej pracy i szczęścia, człowiek do odniesienia sukcesu potrzebuje jeszcze jednego składnika: preferencji odnośnie wzajemności, czyli stosunku brania do dawania. Innymi słowy, za każdym razem, kiedy wchodzi w interakcje na polu zawodowym, musi dokonywać wyboru. Albo uzyska więcej wartości dla siebie, albo odda je innym, bez szukania gratyfikacji. Grant udowadnia, że intrygi i manipulowanie za plecami współpracowników do niczego nie prowadzą, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się inaczej.

2. „Kto zabrał mój ser?” Johnsona Spencera

W tej książce SER jest metaforą wszystkiego czego w życiu potrzebujesz i daje ci satysfakcję. Gdy go posiadasz, stajesz się leniwy i wyciszasz swoją czujność, czując błogą stabilizację. Kiedy jednak SER znika, zdaje ci się, że świat się skonczył i budzisz się przerażony i spanikowany. W miejsce SERA wystarczy wstawić to, na czym ci najbardziej zależy: miłość, pracę, spokój finansowy. To samo czeka każdego lidera zespołu, kiedy projekt staje pod znakiem zapytania, odchodzą ludzie, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Książka ma jedno, bardzo głębokie przesłanie: zmiany nie muszą być przerażające, wystarczy się na nie otworzyć i dostosować do aktualnej rzeczywistości.

3. „Zaczynaj od dlaczego” Simon Sinek

Simon Sinek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mówców TED, który od lat doradza liderom największych organizacji biznesowych. W tej książce odkryjesz wiele przykładów ludzi i firm, które potrafią inspirować swoje otoczenia, dzięki tym, że potrafią jasno wyartykulować DLACZEGO robią to co robią. Sinek tak reklamuje swoją pozycję:

„Przy odrobinie dyscypliny każdy lider lub organizacja mogą skutecznie oddziaływać na innych. Przeczytaj wszystkie porywające opowieści i naucz się być skutecznym przywódcą. Przyciągnij do siebie ludzi i trwale zmień oblicze biznesu. Poznaj siłę DLACZEGO!”

4. „Magia rozwoju talentów” Nina Sosińska

Książka niemłoda, ale nadal aktualna. Nina Sosińska pokazuje, jak budować kulturę organizacji tak, aby zatrzymywać ludzi w firmie. W poszczególnych rozdziałach książki autorka opisuje jakie strategie i wartości należy wdrażać w organizacjach, aby budować silne zespoły i zwiększać zadowolenie pracowników.

5. „Inteligencja emocjonalna” Daniel Goleman

Daniel Golemann udowadnia, że aby odnieść sukces w życiu, należy umiejętnie zarządzać ludzkimi emocjami. W książce znajdziesz udokumentowane badania naukowe, które obalają role intelektu w odnoszeniu sukcesów życiowych i zawodowych. Wystarczy wysoka samoświadomość, czyli umiejętność kontrolowania własnych emocji i wytrwałość w dążeniu do celu.