Michał Urbanowicz: „Jestem pasjonatem elektroniki”

Michał Urbanowicz: „Jestem pasjonatem elektroniki”
Dla większości pasjonatów sprzętu komputerowego kolekcjonowanie to nie tylko hobby, ale styl życia. Każdy, kto jest zainteresowany gadżetami z przeszłości ma ku temu jakieś powody. Jaka motywacja stoi za kolekcją Michała Urbanowicza, System Administratora w DataArt Wrocław? O sobie mówi: "Jestem pasjonatem elektroniki, uważam że dobra znajomość zjawisk w niej zachodzących jest niezbędna w pracy z komputerami, szczególnie z ich serwisem." O swojej pasji opowiedział w krótkim wywiadzie.

Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie sprzętem z przeszłości? Z jakiego powodu zacząłeś go kolekcjonować?

Moje zainteresowanie wzięło się z zachwytu nad inwencją producentów sprzętu z okresu 1993-1997 i właśnie ten przedział czasowy interesuje mnie najbardziej. Kolekcjonuję wyłącznie rzadki sprzęt, a pasją do zbierania i przywracania go do życia zaraził mnie mój brat, który zajmuje się tym już od kilkunastu lat.

Wróćmy więc do przeszłości – pamiętasz pierwszy gadżet, który kupiłeś? Dlaczego wybrałeś tę konkretną rzecz?

Była to płyta główna Abit BP6. Intel w procesorach Celeron wyłączył możliwość pracy w układzie 2XCPU, a inżynierowie Abita odkryli sposób na ominięcie tej blokady – i zastosowali w tej właśnie płycie. Płyta ta jest bardzo rzadkim eksponatem, wtedy już o tym wiedziałem – kupiłem ją w serwisie aukcyjnym, gdy nadarzyła się stosowna okazja.

Czy jest coś, co chciałbyś dodać do swojej kolekcji, jednak nie udało ci się jeszcze tego upolować?

Tak, to karta graficzna Videologic Neon 250. Jest to najlepsza karta PCI oparta na układzie architektury PowerVR, obecnie architektura ta jest stosowana np. w iPhone. Bardzo rzadko pojawia się na w Internecie, a jeśli już – ceny są szalone. Nie przeszkadza mi to myśleć o jej kupnie w przyszłości.

A jak widzisz swoje zbiory w przyszłości? O co zamierzasz ją poszerzać przede wszystkim?

Moim planem jest powiększenie kolekcji nowych, nieodpakowanych procesorów – mam już ich sporo, ale chciałbym mieć wszystkie które mnie interesują.

Podczas Open Day zaprezentowałeś swoją pierwszą wystawę w DataArt Wrocław. Opowiedz, proszę co można było wtedy obejrzeć?

Były tam przedstawione wyjątkowe procesory, między innymi Intel Pentium Pro i zbiór wszystkich Intel Overdrive. Każdy z nich niesie z sobą ogromny bagaż historii, zainteresowanym polecam książkę „The Pentium Chronicles”.

Chętnie dzielisz się swoją wiedzą z innymi. O czym najbardziej lubisz opowiadać?

Lubię dzielić cię ciekawostkami, pokazywać, dlaczego może być to interesujące hobby dla każdego technologicznego świra. Ciekawe są również różnice między rynkiem sprzętu komputerowego jaki znamy teraz, a tym, jaki był kiedyś.