O tym, dlaczego developerzy powinni testować na IT talk we Wrocławiu

O tym, dlaczego developerzy powinni testować na IT talk we Wrocławiu

27 kwietnia we wroclawkim biurze DataArt odbyło się kolejne spotkanie z serii IT talk. Tym razem przyciągnęło wszystkich zainteresowanych tematem testowania i zapewnienia jakości, w kontekście samego procesu rozwoju oprogramowania i pracy developerów. Dmitry Kalmetyev starał się wspólnie ze zgromadzoną publicznością odpowiedzieć na pytania – czy i dlaczego programiści powinni zajmować się testowaniem. Dla wszystkich tych, którzy przed długim weekendem nie zdołali do nas dołączyć osobiście i wirtualnie, przygotowaliśmy garść ciekawych informacji. Zajrzyjcie na nasz kanał w serwisie YouTube – jest tam dostępna relacja z tego i innych wydarzeń.

„Kiedy mamy do czynienia z zespołem, który charakteryzuje dzielona odpowiedzialność, pętle komunikacyjne są najprawdopodobniej krótkie”

Początkowo Dmitry skupił się na zagadnieniu komunikacji w zespole i niuansach z nią związanych. Mieliśmy szansę bliżej przyjrzeć się kanałom komunikacji pomiędzy członkami teamu, a także przeanalizować, jakie problemy mogą się pojawić, kiedy pracujemy w grupie profesjonalistów. Poruszony został również bardzo interesujący z punktu widzenia omawianych kwestii temat pętli komunikacyjnych, co zostało zilustrowane na jasnych przykładach. Po analizie problemów z komunikacją, które pojawiają się często przyszedł czas na proponowane rozwiązania. Wśród nich znalazły się: jasne zasady dzielenia się informacjami, promowanie zarządzania czasem, wprowadzanie do zespołu managerów komunikacji, i inne. Wszystkich zainteresowanych zagadnieniem odsyłamy do naszej wideorelacji.

„Jest znacząca różnica pomiędzy rozumieniem konkretnego zagadnienia a werbalnym demonstrowaniem tego zrozumienia grupie ludzi, z którymi masz do czynienia”

Kolejna część prezentacji oferowała pragmatyczne spojrzenie na komunikację w trakcie realizacji projektu. Dmitry szczegółowo zanalizował ścieżki, którymi przepływają informacje pomiędzy ludźmi pełniącymi różne role w projekcie, zwrócił uwagę na punkty zapalne i zaproponował rozwiązania. Następnie zastanowiliśmy się wspólnie nad odpowiedzią na pytanie postawione w tytule prezentacji. Do wad związanych z testowaniem przez specjalistów zajmujących się rozwojem oprogramowania można zaliczyć m. in. to, że nie wszyscy programiści mają ochotę angażować się w proces testowania, do zalet – przede wszystkim to, że skracamy cykl rozwoju oprogramowania o jeden etap i to, że wzrasta odpowiedzialność. Wszystkich zainteresowanych wnioskami i szczegółami związanymi z zapewnieniem jakości w tym ujęciu zapraszamy do obejrzenia filmu.