Polscy programiści uznawani są za jednych z najzdolniejszych na świecie

Polscy programiści uznawani są za jednych z najzdolniejszych na świecie
W Polsce najbardziej popularnymi językami programowania są Java, JavaScript oraz C#. Najlepsze wyniki osiągane są przez programistów z Ukrainy, Argentyny, Białorusi, Polski oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To tylko niektóre z wielu wniosków wyciągniętych ze statystyk zgromadzonych na platformie Skillotron, której celem jest sprawdzanie umiejętności deweloperów z 57 państw.

Najpopularniejsze języki

Mimo tego, że Java, JavaScript oraz C# to najpopularniejsze języki na świecie, w poszczególnych krajach upodobania programistów są często odmienne.

Jeżeli chodzi o Polskę, większość specjalistów preferuje programowanie w języku Java (63,63% użytkowników Skillotron), następnie JavaScript (15,35%) i C# (4,68%).

Zamiłowanie do języka Java łączy deweloperów z Polski i z Anglii, gdzie ponad 34% graczy wykazało zainteresowanie tym językiem – jest on jednak najbardziej popularny w Rosji (21%). W Niemczech, natomiast, Javą interesuje się 26% graczy.

Mniej znane języki

Inne języki są w Polsce znacznie mniej rozpowszechnione. Podając od najbardziej popularnych, są to Python, PHP, C++ oraz Ruby. Ciekawostką jest zupełny brak zainteresowania językiem Go w Polsce. Popularność tych języków jest jednak podobna w większości państw.

Najwięcej fanów języka Python można spotkać w Indiach, gdzie jest on drugim najpopularniejszym językiem (15,79%). Natomiast deweloperów Go, choć są rzadkim okazem, najłatwiej znaleźć w Wielkiej Brytanii, gdzie jest ich relatywnie najwięcej (4,29%).

Osiągnięcia narodowe

Kraje różnią się nie tylko pod względem upodobań co do języków programowania – różnice widać również w liczbie opanowanych umiejętności i średnich wynikach uzyskiwanych w Skillotronie.

Programiści z Armenii okazali się mieć bardzo zróżnicowane umiejętności: gracze z tego państwa rozwiązali testy w średnio 12 różnych kategoriach. Następne na podium są Stany Zjednoczone (11) oraz Iran (9).

Najwyższy średni wynik (53,6) został osiągnięty przez programistów z Ukrainy oraz Argentyny, natomiast trzecie i czwarte miejsca zajęli tutaj Białorusini i Polacy (46,8). Na piątym miejscu na liście znaleźli się programiści z Emiratów Arabskich.

Skillotron

Skillotron to społecznościowa platforma do gier stworzona dla specjalistów z branży IT. Z jej pomocą możesz sprawdzić swoje umiejętności, zadawać pytania oraz porównywać swoje wyniki z innymi użytkownikami.

Platforma została otwarta dopiero sześć miesięcy temu, a już zrzeszyła ponad 7000 deweloperów z 54 państw. W bazie danych Skillotron znajduje się już ponad 2000 pytań stworzonych przez użytkowników. Są one podzielone na 16 kategorii i wiele więcej podkategorii: od języków programowania przez technologie do zarządzania projektami do historii informatyki.

Inicjatorem oraz głównym deweloperem projektu jest firma DataArt, zajmująca się projektowaniem, tworzeniem oraz wspieraniem unikatowych rozwiązań informatycznych, jak również pomaganiem klientom w wielu różnych branżach rozwinąć swoją organizację. DataArt zrzesza ponad 2500 doświadczonych fachowców w 20 miastach w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Wschodniej, jak i Ameryce Łacińskiej. W Polsce biura DataArt są w dwóch miastach – we Wrocławiu i Lublinie.

W ciągu ostatnich 20 lat DataArt zdobyła zaufanie wiodących marek i wymagających klientów, takich jak Nasdaq, S&P, United Technologies, Oneworld Allience, Ocado, Artnet, Betfair oraz Skyscanner. Dochód firmy w roku 2016 wyniósł ponad 97 milionów dolarów.