Rozmówki z „Autostopem przez galaktykę”

25 lipca 2018
Rozmówki z „Autostopem przez galaktykę”
Nie od dziś wiadomo, że „Autostopem przez galaktykę” to klasyka literatury sci-fi i niewyczerpane źródło humorystycznej inspiracji. Nie ulega również wątpliwości, że najlepszym sposobem na podciągnięcie umiejętności komunikacyjnych jest zwrócenie się właśnie do kultury popularnej. Właśnie dlatego, bierzemy dziś pod lupę kultowe teksty z serii Douglasa Adamsa. Cytaty są wyrwane z kontekstu, a tłumaczenia nie pochodzą z żadnego konkretnego dostępnego przekładu. Mają po prostu  przekazać to, co w tekście najbardziej użyteczne i celne. Ważne, by podejść do tematu kreatywnie!
 1. Don’t panic!
  Bez paniki!

  Fraza znana nawet tym, którzy z filmem i powieścią nie mają nic wspólnego. Najważniejsza rada dla ludzkości pochodząca z okładki przewodnika, zapisana pięknymi, przyjemnymi dla oka literami. Czy przypadkiem nie mówi o tym, czego każdy team oczekuje od swojego Project Managera? Zresztą, bez trudu można wyobrazić sobie co najmniej milion sytuacji, do których to zdanie pasuje, jak ulał.

 2. Would it save you a lot of time if I just gave up and went mad now?
  Czy zaoszczędziłoby ci to dużo czasu, gdybym poddał się i zwariował od razu?

  Wyobraź sobie oryginalną scenę, w której konstruktor planet rozmawia ze zwykłym Ziemianinem. A teraz – architekta rozmawiającego z programistą. Niczego tu nie brakuje, prawda?

 3. Science has achieved some wonderful things of course, but I'd far rather be happy than right any day.
  Nauka osiągnęła oczywiście parę wspaniałych rzeczy, ale ja ciągle o wiele bardziej wolę być szczęśliwy niż mieć rację.

  Rozmowa konstruktora planet z Ziemianinem zbacza na tematykę UX-ową. Należy pamiętać, że ta rozmowa ma swój dalszy ciąg:

  And are you?
  No. That's where it all falls down of course.

  A jesteś?
  Nie. I oczywiście w tym punkcie bierze w łeb.

  Powiało pesymizmem? Niekoniecznie, przyjmijmy po prostu, że to celne – w wielu kontekstach.

 4. Funny, how just when you think life can’t possibly get any worse it suddenly does.
  To zabawne - kiedy dochodzisz do wniosku, że życie nie może już być gorsze, ono nagle jeszcze bardziej się pogarsza!

  Klasyczny cytat z wypowiedzi depresyjnego robota Marvina. Idealnie pasuje do mnóstwa znanych programistom sytuacji – uniwersalny klasyk.

 5. A common mistake that people make when trying to design something completely foolproof is to underestimate the ingenuity of complete fools.
  Jednym z powszechnych błędów ludzi próbujących skonstruować coś w pełni odpornego na głupców jest niedocenianie pomysłowości kompletnego idioty.

  W dokładnie taki sposób można zgrabnie sformułować przeciętne uwagi specjalisty QA.

 6. In those days spirits were brave, the stakes were high, men were real men, women were real women and small furry creatures from Alpha Centauri were real small furry creatures from Alpha Centauri.
  W owych czasach ludzie byli nieustraszeni, stawki wysokie, mężczyźni byli prawdziwymi mężczyznami, kobiety prawdziwymi kobietami, a małe futrzane stworki z Alfa Centauri prawdziwymi małymi futrzanymi stworkami z Alfa Centauri.

  Niech to uniwersalne, nostalgiczne stwierdzenie zakończy ten tekst. Idealne, kiedy wszystkie inne słowa nie mają sensu, nie tylko w kosmicznej rzeczywistości.

Po więcej rozrywki zajrzyj na Skillotron.com do sekcji Geek Culture.