Top 5 Motywujących Wykładów TED

17 września 2021
Top 5 Motywujących Wykładów TED
TED to seria konferencji nonprofit, podczas których ludzie wygłaszają różnego rodzaju idee motywujące do działania. Zrzesza ona ludzi z całego świata, z różnych dziedzin i o bardzo różnych poglądach społecznych, ekonomicznych i religijnych. Wybraliśmy dla Was top 5 wystąpień, które niosą ze sobą idee warte propagowania.

Simon Sinek: Jak wielcy przywódcy inspirują do działania?

Simon Sinek jest jednym z guru inspiracji w świecie nowych mediów. Niegdyś etnograf pracujący dla największych firm marketingowych na świecie, dziś motywator, inspirator i wykładowca. W wystąpieniu „Jak wielcy przywódcy inspirują do działania” Sinek wskazuje bardzo prosty, lecz skuteczny model inspirującego przywództwa. Jego teoria opiera sie na złotym kręgu i pytaniu „dlaczego?”. Jako przykład idealnego przywództwa podaje firmę Apple oraz Martina Luthera Kinga. Warte obejrzenia.

Shawn Achor: Psychologia pozytywności

Jeśli skupiasz się na negatywnych aspektach swojej kariery lub jakiejkolwiek sytuacji, w której się znajdujesz, nigdy nie będziesz do końca szczęśliwy. W tym motywacyjnym przemówieniu Shawn Anchor ostrzega, że takie podejście może prowadzić do niezadowolenia z pracy lub życia prywatnego. Twój negatywny stosunek do danej sytuacji może prowadzić do jej negatywnego zakończenia. Anchor opisuje badanie, które dowiodło, że 75 procent sukcesów zawodowych należy do osób mających wyłącznie pozytywne nastawienie do swojej pracy. Dzięki temu, z łatwością pokonują przeszkody i osiągają wyznaczone cele zawodowe. W dodatku, pozytywne myślenie jest zaraźliwe, więc jeśli jesteś typem człowieka, który widzi świat wyłącznie w ciemnych barwach, musisz zacząć rozjaśniać swój światopogląd. Dzięki temu nie tylko zainspirujesz siebie, lecz również wszystkich wokół.

Elizabeth Gilbert: Twój nieuchwytny geniusz twórczy

Elizabeth Gilbert nie trzeba nikomu przedstawiać: to ta sama osoba, która napisała światowy bestseller pt. „Jedz, módl się i kochaj”. W tym wystąpieniu autorka książki zastanawia się nad niemożliwymi rzeczami, których oczekujemy od artystów i geniuszy. Podziela również pewną radykalną ideę, że tak naprawdę w każdym z nas drzemie geniusz. To znaczy, że każdy może być kreatywny i inspirować innych. Samo wystąpienie jest zabawne, zaskakujące i bardzo osobiste.

Tom Wujec: Masz skomplikowany problem? Najpierw powiedz mi jak przygotowujesz tosta

Tom Wujec jest coachem, wykładowcą i pionierem w dziedzinie wizualizacji biznesu. Niezwykle zaskakujące wystąpienie Toma mówi o tym, że proces przygotowania tosta nie wydaje się skomplikowany, dopóki ktoś nie poprosi nas o jego narysowanie i opisanie krok po kroku. Tom często prosi zespoły projektowe o to, aby narysowały, jak wygląda proces robienia tosta, ponieważ ujawnia on nieoczekiwane fakty o tym, jak możemy rozwiązać najbardziej złożone problemy w pracy. Podczas tego wystąpienia dowiesz się jak przeprowadzić to ćwiczenie i w jaki sposób może Ci ono pomóc.

Dan Pink: Zagadka motywacji

Dan Pink jest amerykańskim pisarzem, wykładowcą i motywatorem. W swoim wystąpieniu o zagadce motywacji opisuje co tak naprawde motywuje ludzi do działania, a pracowników do wykonywania swojej pracy jak najlepiej. W swoim wystąpieniu wnioskuje również, że tradycyjne nagrody nie zawsze są tak skuteczne, jak wszyscy myślimy. To bardzo pouczający wykład, dający wiele sugestii na przyszłość.

 

Większość wykładów znajdziecie na kanale YouTube oraz na oficjalnej stronie www.ted.com.