Turn it off and on again: 10 fraz dla programisty

19 września 2018
Turn it off and on again: 10 fraz dla programisty
Chris Sheldon, PM w DataArt w Londynie, wybrał kilka przydatnych fraz, które pomogą ci zrozumieć anglojęzycznego klienta.

1. Quick Win.

Szybki rezultat. – Zakłada minimalny nakład pracy przy maksymalnym zysku. „Jeśli zaktualizuję jeden rekord w bazie danych, da wam to 250 tys. zysku.”

2. Let’s take that offline.

Pogadajmy o tym offline. – Przerywasz spotkanie swoim techno-bełkotem. Przedyskutuj to z kolegami i wróć, kiedy będziecie w stanie wytłumaczyć, o co wam chodzi w ciągu 4 sekund z użyciem słów poniżej 2 sylab.

3. You may like to consider.

Zrób to natychmiast i DOKŁADNIE TAK, JAK MÓWIĘ.

4. We need to manage expectations.

Musimy zarządzać oczekiwaniami. – To czas na release, klient oczekuje nowych funkcjonalności na jutro. Musimy dać mu znać, że będą gotowe za 3 miesiące.

5. Dogfood it.

Spróbuj tego na sobie. – Pochodzi od „Eat your own dog food” i oznacza, że firma albo grupa programistów musi najpierw sama przetestować swój produkt w użyciu. Nabierze on wtedy sensownego kształtu, zanim zostanie zaprezentowany klientowi.

6. I’m not sure about that.

Nie jestem przekonany/a. – Jestem pewien. NIE PODOBA MI SIĘ TO. Dlaczego nie używasz Comic Sans jak prawdziwy profesjonalista?!

7. Grandfather it.

Nie dotykaj kodu źródłowego. – Nie zajmuj się aktualizowaniem istniejącego kodu, tylko wciśnij nowy, tam gdzie pasuje. Będziemy robić to po staremu i po nowemu jednocześnie!

8. Bubblegum/Ducttape.

Podklej. – Szybki strzał – skopiuj i wklej kod, którego użyłeś i zmień kolory. Voila! To twój nowy system ERP. Potem możesz go dopracować. Ważne, by upewnić się, że wciąż kontrolujesz stan twojego wynalazku.

9. Manage dependencies.

Zarządzaj zależnościami. – Krzycz głośno na team, którego praca poprzedza twoją. Niech backendowcy bledną myśląc, że to przez nich nie jesteś w stanie dostarczyć jakościowych rozwiązań na czas.

10. Turn it off and on again.

Wyłącz i włącz ponownie. – Aplikuje się tylko do serwerów produkcyjnych.