Valentina Zotova: Większość przydatnych aplikacji już istnieje, ale wciąż jest miejsce na ulepszenia

29 września
Valentina Zotova: Większość przydatnych aplikacji już istnieje, ale wciąż jest miejsce na ulepszenia
O pozycji kobiet w branży IT, trendach technologicznych w turystyce i zarządzaniu zespołami projektowymi, opowiada Valentina Zotova, Project Manager z DataArt Wrocław.

Pracujesz w DataArt już od ponad 7 lat. Jakie były Twoje początki tutaj? Dlaczego zdecydowałaś się zostać Project Managerem?

Zaczęłam moją przygodę z DataArt od programu stażowego z zakresie Javy. Swoją karierę tak naprawdę definiowałam przez kolejne 4 lata, przechodząc ścieżkę od Junior Java Developera po Team Leadera w projekcie dotyczącym platformy e-commerce tworzonej na potrzeby klienta z Wielkiej Brytanii. Polubiłam kierowanie zespołem i poczułam, że potrzebują więcej tego typu wyzwań. Ukończyłam więc wiele wewnętrznych kursów związanych z zarządzaniem projektami i postanowiłam sprawdzić, jak poradzę sobie w roli Project Managera. DataArt zaufała mi po raz kolejny i zaoferowała taką możliwość – obecnie jestem Project Managerem w projektach z branży turystycznej.

Jak twoje doświadczenie technologiczne przekłada się na umiejętność zarządzania zespołem projektowym?

Doświadczenie techniczne ma swoje zalety i wady. Z jednej strony lepiej rozumiesz szczegóły techniczne i możesz zminimalizować związane z nimi zagrożenia. Ale z drugiej strony, zawsze istnieje ryzyko, że pogubisz się w szczegółach, zapominając spojrzeć na projekt szerzej. Techniczne doświadczenie jest więc plusem, ale powinno być wykorzystywane rozsądnie.

Pozycja kobiet w branży IT jest obecnie popularnym tematem. Jakie są Twoje doświadczenia z tym związane?

Moje doświadczenie pokazuje, że DataArt to firma, w której płeć nie ma znaczenia. Zawsze patrzymy na siebie nawzajem jak na członków jednej drużyny, nieważne, czy mamy do czynienia z kobietami, czy mężczyznami – liczą się umiejętności i nastawienie.

Teraz zadanie na wyobraźnię – jaka aplikacja byłaby twoim zdaniem niesamowicie użyteczna w branży turystycznej, ale jeszcze nie istnieje?

Moim zdaniem większość wygodnych i przydatnych aplikacji została już stworzona, ale jest wciąż dużo miejsca na ulepszenia – zwłaszcza w sektorze podróży służbowych. Myślę więc, że możemy spodziewać się fajnych aplikacji do obsługi wyjazdów biznesowych, zwłaszcza dla średnich firm.

Jesteś prelegentką tegorocznej odsłony konferencji IT NonStop we Wrocławiu. Zdradzisz, o czym na niej opowiesz?

Prawdopodobnie to oczywiste, że większość systemów tworzonych dla obszaru turystyki wymaga integracji z systemami zewnętrznymi. Opowiem o integracji i Channel Managerach. Channel Manager dostarcza usługi polegające na łączeniu systemów zarządzania własnością z platformami online. Moja prezentacja wyjaśni, do czego potrzebna jest integracja i co należy wziąć w tym kontekście pod uwagę.