W świecie UI jest sporo wyzwań

W świecie UI jest sporo wyzwań
O tym, co sprawiło, że wybrali karierę związaną z programowaniem, ciekawych projektach, które realizowali oraz rozwiązaniach technologicznych w branży finansowej opowiadają Nikodem Szatkowski i Bartosz Matosiuk. Obaj są Senior Developerami w DataArt w Lublinie. Nikodem ma ponad 8-letnie doświadczenie związane z rozwojem aplikacji webowych. Jest fanem ECMaScript i interesuje się nowoczesnymi blibliotekami, takimi jak React.js. Bartosz jest inżynierem oprogramowania, ma doświadczenie w roli team leadera i architekta. Dużą część swojej kariery poświęcił na rozwój systemów webowych oraz rozwiązań backendowych, a ostatnio zajmuje się głównie frontendem.

Dlaczego zdecydowaliście się na bycie developerami? Co, waszym zdaniem, jest najciekawsze w tej pracy?

Nikodem: W domu komputer pojawił się dość wcześnie, jeszcze z końcem lat 80-tych. Mój tata był (i nadal jest) „informatykiem” i jako dziecko chciałem być taki jak on. Następstwem takich marzeń był wybrany kierunek studiów i praca jako programista. Najbardziej w mojej pracy cieszą mnie, wyzwania, zagadki trudne zagadnienia – to najciekawsze, sama implementacja już nie jest taka fajna.

Bartosz: Pamiętam, że jak w głębokiej podstawówce dostałem swój pierwszy komputer to niesamowicie ciągnęło mnie żeby zrozumieć jak to wszystko działa. Pamiętam swoje pierwsze nieudane próby napisania własnej wersji Space Invaders. Z jednej strony był to proces bardzo frustrujący, ale z drugiej strony to uczucie kiedy udało mi się po wielu dniach rozwiązać kluczowy problem… bezcenne. Myślę, że właśnie chęć zrozumienia i poznania pociągnęła mnie do tej pracy. Najbardziej lubię w niej balansowanie na krawędzi tego co wiem i tego czego nie wiem. Nie ma projektu, w którym czegoś nowego bym się nie nauczył, a że branża ewoluuje cały mam szczerą nadzieję, że tak zostanie

Jaki projekt, nad którym dotychczas pracowaliście uważacie za najciekawszy?

N.: Trudno powiedzieć, ale ten obecny jest najfajniejszy jeżeli chodzi o technologię ES6 + React.js, plus zestaw narzędzi sprawia że programuje się z ogromną przyjemnością i satysfakcją.

B.: To zależy pod jakim względem najciekawszy. Poznawczo najciekawsze były projekty akademickie. Miałem na przykład przyjemność jeszcze na studiach brać niewielki udział w projekcie badawczym nad sztucznym mózgiem – to było bardzo interesujące doświadczenie. Komercyjne projekty mają z natury inną specyfikę, ale i tu można nierzadko znaleźć perełki, które otwierają oczy i stymulują rozwój zawodowy na wiele lat. Bardzo dużą frajdę miałem pracując kilka lat temu nad projektem platformy mobilnej angażującą konsumentów do różnych interakcji z marką.

Jaka aplikacja byłaby waszym zdaniem przydatna w branży finansowej, a jeszcze nie istnieje?

N.: Serio? Gdybym znał odpowiedź na to pytanie nie odpowiadałbym podczas tego wywiadu, tylko dla Times’a albo innego pisma…

B: Ooo, jakbym wiedział to bym nie powiedział tylko ją zrobił!

O czym opowiecie podczas konferencji IT NonStop: Fintech hardcore?

N.: I tu będzie niespodzianka…  o JavaScript, trochę o zapytaniach i ich przetwarzaniu w różnych standardach ECMAScript, i jak będzie czas to trochę o React.js i Webpacku.

B.: Ostatnio dużo czasu spędzam budując frontend aplikacji. W świecie UI jest sporo wyzwań i zamieszania z całym ekosystemem JavaScript (przynajmniej dla mnie bo wcześniej miałem głównie doświadczenie backendowe). Opowiem o tym jak ewoluuje JavaScript i jak zmiany w składni wspierają programistę w tworzeniu bardziej zrozumiałego kodu. Całość postaramy się oprzeć o case bliski życiu. Mam nadzieję, że będzie ciekawie.

Rejestracja na konferencję IT NonStop: Fintech hardcore – it-nonstop-fintechhardcore.evenea.pl